Tipy na výlet

Zámek SYCHROV
Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámecké pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky; většina místností také vyniká bohatou řezbářskou výzdobou. Zámek je veřejnosti zpřístupněn ve značném rozsahu, takže jeho prohlídka poskytne návštěvníkům dokonalou představu, jak se ve 2. polovině 19. století žilo na venkovském sídle bohaté šlechtické rodiny.
http://www.zamek-sychrov.cz/


Zámek HRUBÁ SKÁLA
Renesanční zámek byl postaven na pískovcových skalách na místě středověkého hradu ze 14. století. Je jednou z dominant Českého ráje. Ze zámecké věže se nabízí krásný výhled na okolní krajinu.
http://www.euroagentur.com/cz/ea-zamecky-hotel-hruba-skala


Zámek MNICHOVO HRADIŠTĚ
Národní kulturní památka a původně renesanční zámek, rodem Valdštejnů přestavěný na rozlehlý barokní areál. Zámecká zahrada, francouzský park s Orlí bránou. V zámecké kapli jsou uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna.
http://www.mnichovo-hradiste.cz/


Zámek DĚTENICE
Původní tvrz byla doložena již v roce 1297. Koncem 16.století byla renesančně přestavěna Křineckým z Ronova. Teprve když Dětenice koupil Jan Kristián, hrabě Clam-Gallas, došlo k pozdně barokní výstavbě. V letech 1762-65 stavitel Zachariáš Fiegert určil dnešní podobu objektu. Na zámku Dětenice se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny.
http://www.zamekdetenice.cz/


TROSKY
Bizarní zřícenina gotického hradu z konce 14. století se stala jedním ze symbolů Ćeského ráje. Vybudování hradu na dvou strmých čedičových skaliscích učinilo z Trosek nedobytný hrad – nikdy nebyl vojensky dobyt. Při prohlídce má návštěvník možnost seznámit se s historií hradu a vystoupat na věž „Babu“ i na vyhlídku pod věží „Panna“, které skýtají jedinečný rozhled do okolní krajiny. Státní hrad Trosky je národní kulturní památkou spravovanou Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Liberci.
http://www.hrad-trosky.eu/


Hrad VALDŠTEJN
Tento velmi romantický, dobově zařízený hrad stojí na třech nestejně vysokých pískovcových blocích v Hruboskalském skalním městě. S okolním světem ho spojuje most, unikátní svou sochařskou výzdobou a sympatický pan kastelán, pořádající v areálu hradu rozličné zajímavé akce.
http://www.hrad-valdstejn.cz/


Hrad KOST
Kost je jedním z mála zbývajících středověkých hradů v České Republice a je považován za druhý nejvýznamnější.. Je jedním z nejkrásnějších, největších a nejzachovalejších hradů v Čechách. Stojí na samostatné pískovcové skále v místě mezi třemi močálovitými údolími a rybníky. Prohlédnout si můžeme většinu hradního areálu, velmi atraktivní je černá kuchyně s bohatým vybavením.
http://www.kinskycastles.com/hrad-Kost.html


Hruboskalské skalní město
Pověstné skalní město s více než 400 věžemi, dosahujícími výšek až 55 m, nabízí vyhlášené horolezecké terény, řady nádherných vyhlídek i rozložitý masiv Čertovy ruky s archeologickými nálezy pravěkého hradiště. Prohlídku skal je možné spojit s návštěvou zámku Hrubá Skála, hradu Valdštejn či Lázní Sedmihorky.
http://www.skalnimesta.cz/cz/hruboskalsko-skalni-mesto.html


Maloskalsko
Maloskalsko, malebně rozložené po obou březích řeky Jizery mezi Turnovem a Železným Brodem, patří k nejkrásnějším oblastem na severu Čech. Půvabné okolí Malé Skály návštěvníkům nabízí impozantní hrady i romantická skalní města a bývá právem považováno za perlu v náhrdelníku Českého ráje.
http://www.region-maloskalsko.cz/


Prachovské skály
Prachovské skály jsou jednou z nejznámějších oblastí Českého ráje, kde turistika přímo bují a o tipy na výlet není nouze. Zdejší turistika má kořeny, sahající daleko do minulosti. Krásná příroda a široké možnosti horolezectví jsou jedněmi z předností, které zdejší turistika nabízí. Turistika se neustále rozvíjí, takže můžeme směle říci, že turistika a skalní město k sobě neodmyslitelně patří.
http://www.prachovskeskaly.com/


Klokočské a Betlémské skály
V Českém ráji je hned několik pozoruhodných skalních měst. Mezi nejznámější patří hojně navštěvované Prachovské skály, či rozlehlé Hruboskalsko. V jejich stínu neprávem stojí menší, ale přesto překrásná skalní města, kde ani v sezóně nepotkáte davy turistů. A právě takové jsou Klokočské a Betlémské skály
http://www.doprirody.com/30-Klokocske-skaly/index.htm


Rybník Věžák
Rybník Věžák, též Věžický rybník, je chloubou chráněné krajinné oblasti Český ráj. Nachází se v přírodní rezervaci Podtrosecká údolí a z jedné strany jej lemují pískovcové skály, zrcadlící se na vodní hladině. O mimořádném půvabu Věžáku svědčí i fakt, že je často vyhledáván filmaři – natáčely se zde např. scény do filmů Jak dostat tatínka do Polepšovny, Máj, Princ Bajaja a další. Po břehu rybníka vede naučná stezka.
http://itras.cz/rybnik-vezak/


Zajímavá města v okolí
MĚSTO TURNOV
MĚSTO LIBEREC
MĚSTO JABLONEC NAD NISOU
MĚSTO JIČÍN
Ještě mnohem více cenných informací a tipů na výlety v regionu Český ráj najdete na http://www.cesky-raj.info/.